Impotencja - problem i możliwe rozwiązania

Impotencja to dla wielu mężczyzn prawdziwy dramat. Oczywiście, nie każdy chce się do tego przyznać, prawdą jest jednak to, że mężczyźni myślą o swojej sprawności seksualnej oraz o tym, co może stanąć jej na przeszkodzie, wcale nie rzadziej niż panie o swojej urodzie i jej ewentualnych niedostatkach. Na szczęści, impotencja wcale nie jest wyrokiem, a my możemy mówić zarówno o lekach, jak i o innych skutecznych metodach radzenia sobie z nią. Warto poznać przynajmniej kilka z nich.

Czym właściwie jest impotencja?

Impotencja to termin stosowany przeważnie po to, aby opisać pewną dysfunkcję seksualną. Polega ona na braku erekcji, z którym mężczyzna zmaga się nawet pomimo tego, że odczuwa podniecenie. W rezultacie odbycie stosunku staje się utrudnione, a nawet niemożliwe. Obecnie możemy wskazać na przynajmniej kilka rodzajów impotencji, wśród których na pierwszy plan wysuwa się tak zwana impotencja erektywna określana też jako niezdolność do tego, aby osiągnąć wzwód. Innymi rodzajami są impotencja orgastyczna oraz impotencja generatywna. Oczywiście, zaproponowany tu podział nie jest jedynym, z jakim mamy do czynienia, dość popularne jest więc różnicowanie impotencji z uwagi na jej przyczynę. W tym kontekście możemy mówić, między innymi o impotencji psychogennej, a więc tej, która jest konsekwencją jakiejś blokady psychicznej oraz o impotencji somatycznej, która jest wynikiem chorób, w tym zwłaszcza tych, które są powiązane z układem krążenia.

Impotencja i jej przyczyny

Trudno o generalizowanie, nie można jednak nie dostrzec tego, że szczególnie często zwraca się uwagę na problemy natury psychologicznej jako przyczyny impotencji. Mężczyźni często zmagają się z ogromnym stresem już na samą myśl o tym, że nie będą w stanie zadowolić swojej partnerki. Obawiają się ośmieszenia, a ich zahamowania seksualne niejednokrotnie mają swoje źródło właśnie w niedostatecznych kontaktach z kobietami. Nie bez znaczenia okazują się jednak również wzorce oraz zasady, jakie mężczyźni wynoszą z rodzinnego domu. Okazuje się zresztą, że wraz z upływem czasu nie jest wcale lepiej. Dojrzali panowie wiedzą, że ich rówieśniczki mają już pewne doświadczenia i oczekiwania, obawiają się jednak, że sami nie będą w stanie im sprostać. Powodem kłopotów z osiągnieciem satysfakcji seksualnej bywa też przemęczenie, przesadnie rozrywkowy tryb życia, a także długotrwały stres nawet, jeśli jego podłoże nie ma związku z męską seksualnością.

Impotencja może być też konsekwencją niedoboru testosteronu, okazuje się jednak, że taka jej przyczyna występuje znacznie rzadziej niż można byłoby się tego spodziewać i dotyczy maksymalnie dziesięciu procent panów. Na sprawność seksualną nie wpływa też najlepiej prolaktyna pojawiająca się w nadmiarze. Może okazać się również, że mało satysfakcjonujące życie seksualne to konsekwencja zaburzeń neurologicznych, zwłaszcza tych, które dotyczą chorób i urazów kręgosłupa. Obecnie za najbardziej rozpowszechnione uważa się te zaburzenia erekcji, które wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Przyczyną problemów może być przy tym zarówno miażdżyca, jak i nadciśnienie tętnicze zwłaszcza, że oba schorzenia prowadzą do zmian w naczyniach krwionośnych. Czasem winne są przy tym nie tyle same choroby serca, ile preparaty, jakie wykorzystuje się do ich leczenia.

Substancje na potencję

Jeśli chcemy uporać się z problemem związanym z impotencją, możemy sięgać choćby po substancje naturalne. Ich wymienianie zwykle zaczyna się od żeń-szenia znanego od setek lat, z pomocą przychodzi jednak również johimbina oraz mleczko pszczele oraz miłorząb japoński.