Catering dietetyczny dla sportowca

Nasz artykuł będzie dotyczył tego, jak wygląda catering dietetyczny dla sportowca oraz czy zasługuje on na uwagę. Będzie doskonałym wsparciem dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem takiego cateringu.

Jaka jest kaloryczność posiłków?

Każdy, kto profesjonalnie uprawia sport będzie liczył ilość spożywanych kalorii. Tyczy się to nawet tych osób, które trenują sporty wytrzymałościowe. Jest to istotna informacja pozwalająca sprawdzić ile pożywienia potrzebne jest organizmowi do właściwej regeneracji. Dodatkowo przed zawodami sportowcy bardzo często muszą zgubić wagę. Catering dietetyczny jest szansą, aby zrobić to skutecznie, w pełni kontrolując ten proces. Jeśli ktoś będzie chciał odżywiać się zdrowo, musi pamiętać o tym, że kontrolować trzeba nie tylko ilość kalorii, ale również to, co się spożywa. Catering dietetyczny będzie opierał się na odpowiedniej kaloryczności potraw, które będą trafiać do klienta.

Makroskładniki w pożywieniu

Inną niezwykle istotną kwestią dotyczącą sposobu odżywiania jest zawartość makroskładników w diecie. Inne są istotne dla sportowca, który będzie trenował siłowo, budując masę, a inne będą niezbędne w przypadku osoby stawiającej na trening siłowy. Do makroskładników zalicza się białka, węglowodany oraz tłuszcze. Bardzo ważne jest, aby ich proporcja była odpowiednio ustalona. To właśnie te składniki wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli czujemy się naprawdę dobrze, możemy być pewni, że organizm otrzymuje wszystko to, co potrzebne jest do jego prawidłowego funkcjonowania. Każdy catering dietetyczny przeznaczony dla sportowca jest dokładnie rozpisany. Pozwala to na zmienianie dawek w zależności od tego, w jakim okresie treningowym znajduje się sportowiec.

Regularność posiłków

Osoby zawodowo uprawiające sport spożywają posiłki w stałych porach. Zarówno ich funkcjonowanie, jak i trening opierają się na harmonogramie, który jest starannie przygotowany. Nie mogą jeść zaraz po tym, jak poczują głód czy bezpośrednio przed treningiem ponieważ nie zapewni on wówczas oczekiwanych efektów. W przypadku sportowców najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie posiłków regularnie, niemalże z zegarkiem w ręku. Catering dietetyczny mający postać diety pudełkowej to rozwiązanie zapewniające regularne, racjonalne jedzenie.

Oszczędność czasu

Dla większości sportowców towarem mocno deficytowym jest czas. W efekcie samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków jest dużym problemem. Catering dietetyczny znacząco ułatwia sprawę. Pozwala na ogromną oszczędność czasu. Stawiając na catering dietetyczny, nie trzeba martwić się tym, kiedy przygotować sobie posiłki. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na trening, regenerację bądź wypoczynek. Oszczędność czasu to niewątpliwy atut diety pudełkowej.

Wady cateringu dietetycznego dla sportowców

Catering dietetyczny – mimo wielu zalet, które wskazaliśmy – ma również wady. Za najważniejszą wadę uznaje się to, że nie można jeść tego, na co aktualnie mamy ochotę. Jemy oczywiście to, co dobre dla naszego organizmu, ale możemy trafić na posiłek, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał. W przypadku sportowców, którzy na ogół są przyzwyczajeni do spożywania różnych posiłków nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Sportowcy są osobami o bardzo dużej dyscyplinie. Utrzymanie rygoru, aby osiągnąć zamierzony cel nie stanowi dla nich większego problemu. Nawet nie wpadający w gust smak jakiejś potrawy nie zatrzyma ich w dążeniu do celu. Okazuje się więc, że catering dietetyczny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem dla sportowców różnych dyscyplin.