Zbyt wiele dobrego: Dlaczego kalorie wciąż się liczą.

Kiedy FDA zaproponowała ostatnio zmiany w etykietach żywności - w tym liczbę kalorii w większej, odważniejszej czcionce - znaleźli się ludzie, którzy powiedzieli, że jeśli jesz dietę składającą się głównie z pełnowartościowych produktów spożywczych, nie musisz nawet myśleć (a tym bardziej martwić się) o kaloriach. Że kalorie tak naprawdę nie mają znaczenia.

Och, one mają znaczenie w porządku. Sam nauczyłem się tego w ciężki sposób. Dwa razy.

W college'u, przytyłam straszną i oklepaną "piętnastkę świeżaka" dzięki całej masie śmieciowego jedzenia (czytaj: "Piętnastka świeżaka to mit? Niestety, nie dla mnie"). Ale ostatnio, przytyłam dzięki całej masie naprawdę zdrowego jedzenia. Kilka lat temu postanowiłam pozbyć się z mojego życia wielu pakowanych produktów i zacząć robić więcej rzeczy sama. Okazało się jednak, że moje domowe masło orzechowe było tak dobre, że jedna łyżka nie wystarczyła. Batoniki, które zrobiłam z daktyli i niesłodzonego kokosa były tak zdrowe, że zjedzenie jednego po obiedzie i kolacji wydawało się całkowicie rozsądne. A mój domowy chleb (z prawdziwym masłem, oczywiście) nie zawierał syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy ani chemicznych spulchniaczy do ciasta, więc dlaczego nie zjeść dodatkowej kromki przed snem? Mimo że stosowałam pozornie "czystszą" dietę niż wcześniej, z dnia na dzień moje spodnie stawały się coraz ciaśniejsze. Po prostu jadłam za dużo kalorii.

Poszedłem do mojego guru czystego odżywiania, kolegi dietetyka Danielle Omar, z moim problemem. Tak, powiedziała, można uzyskać zbyt wiele z dobrej rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o kaloryczne żywności. Przypadek w punkcie: olej kokosowy. "Ludzie idą trochę za burtę z nim, dodając go przez filiżankę-full do deserów i innych przepisów bez względu na kalorie", powiedziała. Według Danielle, chociaż badania pokazują, że olej kokosowy jest doskonałym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, a nawet może pomóc w poprawie metabolizmu, badania często wykorzystują tylko 15-30 gramów dziennie - to tylko około 1 łyżki stołowej! "Istnieje fałszywe przekonanie, że jeśli trochę czegoś jest dobre, to dużo jest jeszcze lepsze," mówi.

Uwierz mi, nie liczę aktywnie kalorii. Nie unikam masła czy orzechów z powodu ich kaloryczności. Skupiam się na ogólnej jakości jedzenia, a nie na cyfrach na etykiecie. Ale wierzę też, że kalorie mają znaczenie. Ponieważ jeśli chodzi o naszą wagę - coś, na czym wielu z nas skupia się albo na utracie, albo na utrzymaniu - chodzi o energię, którą wkładamy w nasze ciała i energię, którą wydatkujemy. Ta energia jest liczona w kaloriach.

W idealnym świecie jedlibyśmy tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni, a przestawalibyśmy, gdy jesteśmy syci. (Na świecie panowałby również pokój i harmonia, a na Facebooku nie byłoby wrednych ludzi). Ale w prawdziwym świecie jemy również dlatego, że się nudzimy, bo jest tak pysznie, albo dlatego, że jest szósta. Bez względu na to, jak czyste, zdrowe lub cnotliwe są nasze posiłki i przekąski, musimy stworzyć równowagę kaloryczną.

Więc tak, nadal jem kaloryczne jedzenie. Nadal cieszę się chlebem z własnej roboty i masłem orzechowym domowej roboty. Ale jeśli chcę utrzymać swoją wagę - a z wiekiem coraz bardziej skupiam się na tym, by robić to dla zdrowia - muszę pilnować swoich porcji. Muszę zrównoważyć te pokarmy poprzez dodanie do mojego talerza sałatek i warzyw. Bo równowaga jest ważna.

Kalorie są ważne.