Jak duży powinien być naprawdę Twój obiad?

Obok ważnego pytania "co chcę na obiad?" jest drugie najważniejsze pytanie: "jak duże powinno być?". Okazuje się, że Aussies cierpią na przypadek zniekształcenia porcji. Oto nasz przewodnik, aby uzyskać to prawo, za każdym razem.

Pierwsza zasada dotycząca wielkości porcji: rozmiar twojego talerza ma znaczenie! Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Deakin wykazały, że podwojenie rozmiaru talerza prowadzi do zwiększenia ilości spożywanych posiłków średnio o 44%. Jest to alarmujące, biorąc pod uwagę dane, które sugerują, że od 1960 roku wielkość naszych talerzy wzrosła o 36% - możemy więc przypadkowo zwiększyć rozmiar naszego lunchu.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację: wielkość naszych porcji w Australii rośnie. Nowe badania przeprowadzone przez George Institute of Global Health wykazały, że w Australii wielkość porcji żywności dyskretnej wzrosła aż o 66% od 1995 roku. I to tylko w przypadku smakołyków takich jak pizza, ciasto, lody i wino.

Więc jeśli nie możemy polegać na wielkości naszego talerza lub wielkości porcji, jak znaleźć odpowiednią porcję na śniadanie, lunch i kolację? Oto łatwy przewodnik bazowy, który można dostosować w zależności od swoich celów:

Zacznij od dwóch zamkniętych rąk nieskrobiowych warzyw z każdym posiłkiem. Np. zielenina liściasta, brokuły, papryka, marchew, pieczarki i pomidory. To powinno stanowić większość talerza. Dodaj jedną porcję białka wielkości dłoni z każdym posiłkiem. Np. kurczak, wołowina, jagnięcina, wieprzowina, jajka i owoce morza. Ludzie, którzy potrzebują więcej białka, mają zazwyczaj większą dłoń! Dodaj jedną wielkości dłoni porcję inteligentnych węglowodanów z każdym posiłkiem potreningowym. Np. słodki ziemniak, brązowy ryż i ciecierzyca. Dostosuj w zależności od poziomu aktywności. Gotuj lub przyozdabiaj posiłki zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek i olej makadamia. Możesz również dodać awokado, orzechy lub nasiona, do smaku. Przekłada się to na około 2/3 twojego talerza wypełnionego nieskrobiowymi warzywami, 1/3 talerza z wysokiej jakości białkiem, a następnie inteligentnymi węglowodanami i zdrowymi tłuszczami na wierzchu.

"Może się wydawać, że to dużo warzyw na początek, ale ludzie powinni skoncentrować się na pracy w górę do tego", wyjaśnia THR1VE Nutritionist Shannon Young. "Przy zmniejszonych porcjach węglowodanów i białka, jest mnóstwo miejsca na świeże warzywa. Jeśli skupisz się na szeregu kolorowych warzyw, jest to fantastyczny sposób na uzyskanie wszystkich witamin i minerałów, a także błonnika."

Aby uzyskać dobry przykład zdrowej porcji, spójrz na świeże dania gotowe THR1VE. "Zaprojektowaliśmy nasze posiłki THR1VE tak, aby były idealnie porcjowane. Możesz więc wybrać określone posiłki w oparciu o swoje wymagania dietetyczne" - mówi Young. "Np. ktoś trenujący może dodać koktajl proteinowy lub wybrać posiłek potreningowy online".

Nasze gotowe posiłki mogą czasami wydawać się "mniejsze" niż twoja przeciętna oferta, ale w rzeczywistości są to tylko odpowiednie porcje wysokiej jakości składników. "Wiele firm typu fast food używa tańszych, słabych jakościowo składników, aby zwiększyć rozmiar porcji" - wyjaśnia Young. "Oznacza to, że kiedy ludzie otrzymują mniejszą porcję dobrej jakości jedzenia, czują się jak zdziercy, podczas gdy w rzeczywistości jest to wystarczająca ilość jedzenia, aby się zadowolić!". Wniosek: zawsze możesz zwiększyć swoją porcję dobrej jakości warzyw - wtedy trzymaj resztę w ryzach.