Zadbaj prawidłowo o własne zdrowie

Czy istnieją skuteczne metody ochrony przed chorobami? Czy mamy wpływ na własne zdrowie? Spróbujmy przyjrzeć się tym zagadnieniom i poznać podstawowe zasady, dzięki którym będziemy szczęśliwi i zdrowi.

Zasada 1. Zdrowa dieta to podstawa

Co to właściwie znaczy? Czym jest zdrowa dieta? Jeżeli dostarczamy organizmowi wszystkie składniki odżywcze, w tym składniki mineralne i witaminy, śmiało możemy mówić o zdrowej i zbilansowanej diecie. Tutaj liczy się również jakość posiłków, które powinny być dostosowane do wieku i płci oraz do poziomu aktywności fizycznej. Kolejną kwestią jest regularność posiłków. Każdy dietetyk powie, że najlepiej jeść więcej mniejszych posiłków, a prawidłową normą jest pięć posiłków dziennie, z czego każdy z nich powinien być spożywany w 3-4 godzinnym odstępie czasowym. Jeżeli posiłki będą właściwie skomponowane, nie będzie w nich żywności przetworzonej, będą do organizmu dostarczane regularnie i w odpowiednich dawkach, będziemy mogli mówić o zdrowym odżywianiu. Warto także pamiętać, że nie liczy się tylko to co jemy, ale również jak jemy. Zbyt pośpieszne i nieuważne jedzenie prowadzi do problemów żołądkowych, źle strawione posiłki mogą nam tylko zaszkodzić. Przeczytaj więcej w tym artykule: https://cateromarket.pl/blog/jak-tak-naprawde-zdrowo-sie-odzywiac

Zasada 2. Ruch to klucz do zdrowia

Obecnie piramida żywieniowa wygląda nieco inaczej, niżeli jeszcze kilkanaście lat temu, w niej właśnie na pierwszym miejscu znajduje się ruch. Oznacza to, że jeżeli chcemy być zdrowi i odporni na wszelkiego rodzaju choroby, po pierwsze powinniśmy uprawiać sporty. Każda aktywność fizyczna naszego ciała, to wpływ na prawidłowy rozwój oraz każdy z układów organizmu. Dzięki ćwiczeniom układ krwionośny działa prawidłowo, kości rozwijają się w sposób zbilansowany. Każde ćwiczenia to zbawienny wpływ dla naszej postawy, rozwoju mięśni oraz prawidłowego działania układu oddechowego. Nawet układ nerwowy jest chroniony przy aktywnym trybie życia. Im więcej czasu poświęcamy na ruch i aktywność fizyczną, szczególnie na świeżym powietrzu, tym bardziej wzmacniamy swoją odporność i dbamy o prawidłowe utrzymanie formy fizycznej. Wystarczy, że na aktywność fizyczną poświęcimy pół godziny dziennie, że zamiast znów jechać do sklepu samochodem, wybierzemy długi spacer. Nawet jeżeli nie mamy czasu, warto zadbać o to, aby chociaż przez 30 minut dziennie aktywnie spędzać wolny czas.

Zasada 3. Używki są szkodliwe

Używki to nie tylko alkohol, papierosy czy narkotyki. Używki to również kawa i herbata, które spożywane w nadmiernych ilościach mogą szkodzić naszemu organizmowi. Kawa i herbata w zbyt dużych dawkach uzależnia, albowiem posiada w swoim składzie szkodliwą kofeinę i teinę. Nikogo nie trzeba przekonywać, że alkohol i papierosy szkodzą. I jeżeli ta pierwsza opcja w niewielkich ilościach nie jest szkodliwa, tak papierosy szkodzą w każdej ilości, a co najważniejsze wyjątkowo szybko uzależniają.

Zasada 4. Jak uporać się ze stresem?

W XXI wieku chorobą cywilizacyjną jest nerwica, depresja i ogólnie rozumiany nadmierny stres. Jeżeli jednak postawimy na zdrowe odżywianie i częsty ruch fizyczny, spacery, relaksacyjną muzykę, z pewnością pozbędziemy się złego stresu i będziemy żyć dłużej w pełni zdrowia.

Zasada 5. Lepiej dmuchać na zimne

Zanim nasz organizm będzie wymagał długiego i skomplikowanego leczenia, możemy z powodzeniem zapobiec niemalże wszystkim występującym w określonym wieku dolegliwościom chorobowym. Wspomniane już zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna to odpowiedź na długie życie. Kolejną ważną kwestią są regularne badania profilaktyczne, dzięki którym będziemy mieli pewność, że jesteśmy zdrowi.

Zasada 6. Zadbaj o jakość snu

Statystyki alarmują, że większość Polaków śpi za mało. Tymczasem każdy lekarz zaleca znormalizowaną ilość snu, a dorosły człowiek przeciętnie powinien na sen poświęcać około osiem godzin. Sen ma ogromne znaczenie w kondycji i zdrowiu każdego organizmu, dlatego zadbajmy o jego jakość i prawidłową ilość.