MĘŻCZYZNA W KUCHNI – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ ?

 

Czasami zastanawiamy się czy faktycznie kuchnia jest tylko królestwem kobiet i mężczyźni nie powinni mieć tam wstępu. Oczywiście, że nie bo talent i umiejętności kulinarne nie są związane z płcią. Dlaczego więc mężczyźni zaglądają do kuchni rzadziej?

Miejsce kobiety jest kuchni a gotowanie nie jest dla mężczyzn – pewnie z takimi stwierdzeniami się spotykaliście. Jednak obserwujemy zmiany jakie następują na przestrzeni ostatnich lat i widzimy jak bardzo zaciera się granica podziału na role męskie i damskie. Na pewno tak się będzie działo w kuchni, jest to zasługa między innymi takich nazwisk jak Pascal Brodnicki, Karol Okrasa czy Gordon Ramsay oraz ich programów kulinarnych obecnie prezentowanych w telewizji. Okazuje się, że większość widzów to kobiety, jednak mimo tego jest to również czynnik zachęcający również mężczyzn do gotowania.

Warto zauważyć, że jak podają badania mężczyźni posiadają nawet 60% więcej kubków smakowych niż kobiety i to właśnie mężczyźni chętniej decydują się na eksperymenty w kuchni, a kobiety raczej trzymają się przepisów. Dlatego mężczyźni w restauracjach są częściej szefami kuchni niż kobiety. Oczywiście nikt od razu nie staje się szefem kuchni na miarę trzech gwiazdek, natomiast talent można doskonalić i poprawiać swoje możliwości. Więc jeśli do tej pory wydawało Ci się, że do kuchni się nie nadajesz to będzie moment, w którym można to zmienić. Zacznij gotować i próbuj swoich możliwości. Trzeba będzie trzymać się jednej podstawowej zasady. Gotowanie powinno być przyjemnością. Jeśli ktoś chce gotować powinien to robić w taki sposób, który będzie powodował, że czuje się w tym momencie dobrze. Warto poznawać nowe smaki, szukać tego co będzie faktycznie odpowiadało gustowi danej osoby. Przy tym warto również mieć na uwadze jedna istotną sprawę a mianowicie szukać tych możliwości, dzięki którym unikać będzie można żywności przetworzonej i gotowych półproduktów. Czytamy etykiety, szukamy i próbujemy. Wtedy gotowanie będzie można rzeczywiście polubić. Warto miedzy innymi odrzucić takie twierdzenia, że obiad bez mięsa to nie obiad, warto szukać takich opcji, gdzie to jedzenie będzie się między sobą różniło, będzie można faktycznie coś interesującego wybrać spośród licznych dostępnych pomysłów na potrawy. Obecnie dostępność produktów spożywczych w sklepach jest już doskonała więc ktoś kto chce gotować i chce swoje umiejętności w tym zakresie doskonalić na pewno dostanie sporo ciekawych propozycji, które jego oczekiwaniom będą odpowiadały.

Jeśli już udało się nam przekonać Ciebie do tego, że kuchnia jest miejscem, które można polubić to moment, w którym trzeba będzie poznać tajniki gotowania. W tym może pomóc nasz dział kulinarny. Przygotowujemy go i będziemy tutaj prezentowali informacje na temat tego jak gotować, na co zwracać uwagę i co można wybrać zastępując np. mięso. Możliwości jest bardzo dużo, tylko trzeba chcieć, szukać i cały czas pracować nad swoimi umiejętnościami, by ostatecznie właśnie w ten sposób stworzyć podwaliny swojej charakterystycznej kuchni, do której będzie się chętnie sięgało. Gotowanie może stać się pasją również dla tych osób, które do tej pory w ogóle się tym nie zajmowały. Trzeba tylko tego chcieć i szukać swojej pasji w gotowaniu. Im więcej ciekawych pomysłów będzie się wdrażało tym będzie większa szansa na to, że stworzy się podwaliny udanej kuchni, do której chętnie będzie się wracało, którą dalej będzie się także zmieniało i udoskonalało według własnych upodobań smakowych.