Naturalny dietetyk Steph Lowe mówi o życiu na niskich obrotach.

Steph Lowe jest dietetykiem sportowym, triathlonistką i prowadzi The Natural Nutritionist. Pasjonuje się wykorzystaniem mocy prawdziwego jedzenia do zwiększenia wydajności i jest zwolenniczką podejścia Low Carb High Fat (LCHF) do odżywiania. Porozmawialiśmy z Lowe o przechodzeniu na dietę nisko węglowodanową.

Jaka jest Twoja rada numer jeden dla osób przechodzących na LCHF?
Trzymaj się prawdziwego jedzenia. Kiedy skupiasz się na jedzeniu, które pochodzi z ziemi, z drzewa lub od zwierzęcia, nie tylko zmniejszasz spożycie węglowodanów, ale optymalizujesz gęstość odżywczą! To jest odpowiedź na kontrolowanie swojego zdrowia i wydajności nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości.

LCHF jest często uważany za dobry sposób na reset, ale czy jest trwały w dłuższej perspektywie?
Jest to absolutnie styl życia. LCHF może być tak niski jak 20-25 gramów węglowodanów/dzień w celu leczenia dysfunkcji metabolicznej lub choroby, ale także tak wysoki jak 150 gramów węglowodanów/dzień dla tych, którzy są zadowoleni ze swojego składu ciała i regularnie trenują. Największą decyzją, jaką możesz podjąć dla swojego zdrowia, jest znaczne ograniczenie, jeśli nie wyeliminowanie, spożycia żywności pakowanej.

Czy jest ktoś, komu ten nisko węglowodanowy styl odżywiania by nie odpowiadał?
Jestem głęboko przekonany, że LCHF powinien być sposobem na życie dla każdego, o ile jest zindywidualizowany. Sportowcy, którzy wykonują ekstremalnie glikolityczne czynności (takie jak podnoszenie ciężarów) mogą potrzebować okresowego dostosowania ich spożycia do wymagań treningowych i konkursowych, ale prawdziwe jedzenie powinno być priorytetem każdego sportowca.

Dlaczego uważasz, że mity typu "energia włożona = energia wyjęta" i "tłuszcz czyni cię grubym" wciąż dominują, mimo że są fałszywe?
Myślę, że dwie główne kwestie to czas i "Big Food". Zasadniczo próbujemy oduczyć się pięciu dekad wadliwej nauki w świecie, w którym jesteśmy nieustannie bombardowani komunikatami o żywności i marketingiem opartym na interesie własnym. Kluczowe mantry, które należy zapamiętać to "wszystkie kalorie nie są tworzone na równi" i "tłuszcz sprawia, że spalasz tłuszcz".