Czy można jeść low carb na zawsze?

Czy jedzenie low-carb jest trwałe po zakończeniu letniego shreda? Jazda na rowerze pomiędzy dniami o niskiej zawartości węglowodanów a dniami o umiarkowanej zawartości węglowodanów to świetny sposób na uczynienie z low-carb stylu życia.

Carb cycling" to sposób odżywiania, który pomoże ci zrzucić tkankę tłuszczową i osiągnąć najlepsze wyniki. Aby uzyskać pełne wprowadzenie, kliknij tutaj. Ale pytanie brzmi: czy można jeść w ten sposób w dłuższym okresie czasu - nawet jeśli poruszasz się pomiędzy dniami o niskiej i umiarkowanej zawartości węglowodanów?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Jednak dietetyk THR1VE Shannon Young mówi, że ten sposób odżywiania działa najlepiej w połączeniu z programem ćwiczeń - zwłaszcza siłowych. Mimo to, niezależnie od harmonogramu treningu, możesz go utrzymać. "Twoje spożycie tłuszczu i białka oraz timing wokół spożycia węglowodanów można dostosować w zależności od potrzeb i celów", mówi Young.

Jakie są korzyści?

Po pierwsze, kiedy twoje ciało dostosowuje się do funkcjonowania na niskich węglowodanach, przekształca się w bycie z carb-burnera na fat-burnera - zasadniczo używa tłuszczu do energii. Większość ludzi ma większe zapasy przechowywanego tłuszczu, więc mają bardziej stabilne źródło energii.

Ma to również hormonalny plus. "Carb cycling lub 'Cyclic Low Carb' optymalizuje hormon wzrostu i testosteron w organizmie. Oba te hormony są anaboliczne i lipolityczne, co oznacza, że zwiększają rozmiar i siłę mięśni, zwiększają metabolizm i spalają tkankę tłuszczową. Zwiększony poziom zwiększa również popęd seksualny i wydajność oraz wzrost poziomu energii" - mówi Young. "Badania wykazały również, że poprzez ograniczenie węglowodanów złożonych i spożywanie pokarmów o niższej glikemii, obniża się poziom kortyzolu. Kortyzol jest znany jako "hormon stresu", a wysoki poziom może spowodować, że twoje ciało będzie zatrzymywać tłuszcz i zmniejszać ogólny skład mięśni."

Jedzenie w ten sposób pomaga przemyśleć rodzaje żywności, szczególnie węglowodanów, które spożywasz na co dzień. Wszystkie węglowodany nie są stworzone równe - patrzymy na ciebie, biały chleb. "Upewnij się, że spożywasz węglowodany bogate w składniki odżywcze, które zawierają szereg niezbędnych witamin, minerałów i błonnika, są pełnoziarniste (zawierają otręby, zarodki i bielmo) i są powoli wchłaniane (niski IG)", mówi Young. "Należą do nich warzywa korzeniowe (słodki ziemniak, dynia), odpowiednio przygotowane rośliny strączkowe, owies, brązowy ryż i bezglutenowe ziarna oraz owoce, takie jak banany, jabłka i gruszki".

Weź pod uwagę!

Jeśli trzymasz się carb cycling długoterminowo, jest kilka rzeczy, na które należy uważać. Po pierwsze, podczas ograniczania węglowodanów, możesz zmniejszyć zarówno błonnik, jak i niezbędne witaminy i minerały, takie jak witaminy z grupy B. "Ważne jest, aby upewnić się, że zastępujesz je odpowiednimi pokarmami i polecam obfitość nieskrobiowych warzyw - to dostarczy Twojemu organizmowi mnóstwo witamin, minerałów i błonnika", mówi Young.

Czując, że masz mniej energii? "Monitoruj ogólne spożycie kalorii, aby upewnić się, że nadal spożywasz odpowiednią ilość kalorii, aby dostosować się do poziomu aktywności. Zwiększenie spożycia "zdrowych" (nienasyconych) tłuszczów, takich jak awokado, tłuste ryby, orzechy i nasiona, pomaga utrzymać poziom energii" - mówi Young.

Chcesz to ułatwić?
Sprawdź ofertę świeżych , gotowych posiłków THR1VE - znajdziesz tam opcje o niskiej i umiarkowanej zawartości węglowodanów, które pozwolą Ci kontrolować spożycie węglowodanów.