Chcesz się prawidłowo rozwijać i żyć w zdrowiu? Zadbaj o aktywność fizyczną

Nieodłącznym elementem życia każdego człowieka powinna być aktywność fizyczna. To dzięki niej, zdobywamy wszystkie potrzebne nam umiejętności, zaczynając od nauki chodzenia, poprzez naukę innych sprawności nieodłącznie związanych z aktywnością fizyczną. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu, właściwie się rozwijamy, rośniemy, kształtujemy swoje kości i mięśnie, kształci się układ oddechowo-krążeniowy. Tylko prawidłowa dawka sportu zapewnia człowiekowi odpowiednią sprawność i kondycję fizyczną.

Jeżeli w życiu człowieka występuje niewystarczająca ilość ruchu, jesteśmy narażeni na choroby związane z układem oddechowym, słabiej rozwinięte mięśnie i kości, co może prowadzić do gorszej koordynacji ruchowej oraz sprawności w życiu codziennym. Aktywność fizyczna wprowadzana jest już od najmłodszych lat. Małe dzieci ruch mają we krwi, a gdy są starsze zachęcane są najpierw przez rodziców, a potem już w szkole do systematycznej i odpowiedniej aktywności wysiłkowej. W przypadku dzieci, taka aktywność powinna wynosić minimum 20 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju ćwiczenia ruchowe, dzięki którym dziecko lepiej się rozwija, uczy się uprawiania sportów i wzmacnia swój stan zdrowia.

Zaplanuj sprawność fizyczną i nastaw się na wysoki poziom zdrowia

Uprawianie sportu, nawet zwyczajne spacerowanie, to pewien rodzaj aktywności fizycznej, dzięki której nasze zdrowie jest lepsze. Jeżeli będziemy poświęcać na ćwiczenia fizyczne regularnie nawet nie długi okres czasu, zaowocuje to lepszym zdrowiem fizycznym. Także przy sprawności fizycznej, eliminujemy ryzyko występowania wielu chorób i problemów ze zdrowiem, zyskujemy odporność, właściwie dotleniamy układ oddechowy, wpływamy kojąco na układ krwionośny czy nerwowy. Każdy ruch to krok to zdrowia i długiego życia. Dzięki rozwojowi fizycznemu właściwie rośniemy, dojrzewamy, budujemy wszystkie układy w organizmie i wzrastamy aż do prawidłowej i w pełni ukształtowanej sylwetki. W pierwszych latach swojego życia jesteśmy na etapie wzrostu, potem dojrzewamy, aż w końcu osiągamy pełny wzrost i dojrzałość fizyczną oraz emocjonalną, a dbanie o kondycję fizyczną pozwala na zachowanie całego organizmu w pełnym zdrowiu. Nie można zaniedbać żadnego z etapów wzrostu organizmu człowieka i na każdym z tych etapów liczą się inne czynniki aktywności fizycznej. Jeżeli właściwie dbamy o ruch i zapewniamy swojemu organizmowi odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, mamy wpływ na prawidłowy rozwój poszczególnych układów organizmu człowieka. Podstawowe czynniki, na jakie ma wpływ wysiłek fizyczny to wzrost kości u dzieci, rozwijanie się prawidłowej postawy, budowa i wzmocnienie stawów, rozwój układu oddechowego, wzrost i prawidłowy rozwój mięśni. Jak widać wysiłek fizyczny i każda aktywność związana z ruchem ma nieodłączny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko u dzieci, ale u osób w każdym wieku. Ważne, aby aktywność fizyczna była dostosowana do rozwoju i stanu zdrowia danego człowieka. Inną aktywność fizyczną mają dzieci, inną osoby dorosłe, a jeszcze inna osoby w podeszły wieku. Dla każdej z tych grup aktywność ruchowa ma ogromne znaczenie, ale powinna być dostosowana odpowiednio do wieku i zdrowia, aby w żaden sposób nie zaszkodzić w prawidłowym rozwoju. Jeżeli nie zadbamy o właściwą ilość aktywności fizycznej już od najmłodszego wieku, sami przyczynimy się do możliwości powstania wielu chorób cywilizacyjnych, do jakich zalicza się między innymi otyłość, cukrzyca, czy choroba wieńcowa. Ruch ma nie tylko wpływ na nasze fizyczne zdrowie, działa także zbawiennie na psychikę, rozluźnia, pomaga w koncentracji oraz poprawia ogólne samopoczucie człowieka.