Co to jest śniadanie keto?

Przechodzisz na keto? Być może nadszedł czas, aby przemyśleć swoje śniadaniowe podstawy. Nawet "zdrowe" produkty mogą mieć zaskakująco wysoką zawartość węglowodanów! Poprosiliśmy eksperta od diety low-carb Scotta Goodinga o wskazówki.

Na śniadanie jedz owoce i jogurt. Filiżanka zmiksowanych owoców zawiera około 15 g węglowodanów, z których wszystkie to cukier. Dodaj do tego mały kartonik niskotłuszczowego jogurtu waniliowego, a otrzymasz kolejne 29 g węglowodanów, z których większość to cukier. To już 44 g węglowodanów, zanim jeszcze zdążysz się obudzić! Zazwyczaj podczas diety keto dąży się do tego, by nie przekraczać 50 g węglowodanów.

Podstawy keto brekkie
Jasne, nie ma nic złego w odrobinie owoców, ale podczas diety keto 40+ gramów cukru na śniadanie nie wystarczy. Jaka jest więc alternatywa? Zdrowy kucharz i ambasador THR1VE Scott Gooding mówi, że nie trzeba wymyślać koła na nowo. "Podczas zmiany diety trzymaj się wypróbowanych i sprawdzonych przepisów. Na początek warto przygotować jajecznicę, a nawet omlet z cebulą, chili i szpinakiem."

Dobrą zasadą jest wypełnienie 1/3 talerza białkiem, pozostałych 2/3 warzywami, a następnie dodanie garści lub kropli zdrowych tłuszczów. Warzywa powinny być bohaterem.

"Jest wiele sposobów na to, by warzywa były seksowne i kuszące" - radzi Gooding. "Nie przegotowuj ich - warzywa nie powinny być wystawiane na działanie wysokiej temperatury ani gotowane przez długi czas. Kiedy już opanujesz proces gotowania, spróbuj dodać do nich takie podstawowe składniki, jak sos tahini, chili, cytryna i oliwa z oliwek, aby nadać im wyrazistości."

Jakie jest więc dobre śniadanie? "Ważne jest, aby nie myśleć zbyt wiele" - mówi Gooding. "Mój ulubiony posiłek to bogate w tłuszcze smoothie - z użyciem śmietanki kokosowej, tahini, MCT, białka w proszku i zieleniny lub jajecznica na maśle, może z porami i chili, jeśli mam ochotę. Jednak wystarczy też coś prostego, jak gotowane jajka z dobrym masłem i solą."

Myślisz o obiedzie?
FYI, obowiązują te same zasady! Niech warzywa będą bohaterami. Sałatka z jarmużu, makaron z cukinii z pesto, pieczone grzyby to gwiazdy lunchu i kolacji. Następnie dodaj białko, np. pieczonego kurczaka, łososia z chrupiącą skórą lub polędwicę karmioną trawą. Następnie możesz dodać do nich zdrowe tłuszcze lub je przyrządzić. Na przykład, ugotuj stek lub łososia w ghee lub włóż masło do skórki pieczonego kurczaka. W innych przypadkach dobrze sprawdza się posypka z awokado, rozdrobnionych orzechów lub nasion.