Wspinaj się po schodach, aby utrzymać formę

Kiedy tego wieczoru wrócisz z pracy do domu, zrezygnuj z windy i wejdź po schodach do swojego mieszkania. Jeszcze lepiej, odłóż swoją torbę i wejdź kilka razy w górę i w dół, zanim wejdziesz do swojego domu.

Aktor Akshay Kumar robi to prawie codziennie. Khiladi, który woli "naturalne treningi" od siłowni, wchodził po 50 stopniach schodów dwa razy dziennie, aby uzyskać formę do filmu Boss. Podczas trwających miesiąc zdjęć do filmu Singh is King w Australii w 2007 roku, każdej nocy wspinał się do swojego pokoju na najwyższym piętrze 80-piętrowego wieżowca mieszkalnego Q1 w Gold Coast.

Madonna również decyduje się na maraton po schodach, kiedy jest w trasie. Ci celebryci zdają sobie sprawę z tego, czego wielu z nas nie robi: Rezygnacja z małego luksusu, jakim jest winda, może pomóc w uzyskaniu dobrego treningu cardio w dowolnym miejscu, czasie i bez żadnych kosztów.

Badania wykazały, że wspinaczka po schodach pozwala spalić więcej kalorii na minutę niż jogging. Osoba ważąca 54 kg, wchodząca po schodach przez 30 minut zużywa 220 kalorii, w porównaniu z zaledwie 190 kaloriami spalanymi podczas 30 minut intensywnego aerobiku.

Naukowcy z Kanady odkryli, że wspinaczka po schodach jest dwa razy bardziej męcząca niż szybki marsz i podnoszenie ciężarów. Co więcej, podczas wchodzenia po schodach znacznie szybciej osiągamy "szczytowy wysiłek" niż podczas chodzenia, dlatego też większość ludzi chucha i dmucha podczas wchodzenia na górę.

Wspinaczka po schodach jest szczególnie przydatna dla tych, którzy dążą do uzyskania szczuplejszej dolnej połowy ciała, ponieważ z każdym krokiem używane są liczne mięśnie dolnej części ciała - w tym mięsień czworogłowy, łydki, pośladki, biodra i ścięgna. Kości nóg również stają się mocniejsze i gęstsze, ponieważ utrzymują ciężar ciała podczas ruchu wbrew grawitacji.

To nie wszystko. Wspinaczka po schodach obniża poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc i poprawia zdrowie serca. Lekarze twierdzą, że wspinaczka po schodach przez zaledwie 10 minut, trzy razy dziennie, może znacznie wzmocnić Twoje serce, umożliwiając mu dostarczanie wzbogaconej w tlen krwi do włókien mięśniowych. Poprawia to ogólny stan zdrowia i poziom energii.

Być może właśnie dlatego profesor Harvardu, dr Harvey Simons, nazwał schody "jednym z najlepiej strzeżonych sekretów medycyny prewencyjnej".

Zanim jednak rzucisz się w wir chodzenia po schodach, poproś o zgodę swojego lekarza. Osobom z problemami z kolanami odradza się wchodzenie po schodach, ponieważ może to pogorszyć ich stan. Powinieneś także robić postępy powoli. Pierwszego dnia wspinaj się tylko przez pięć lub 10 minut i stopniowo wydłużaj czas, aż będziesz w stanie wytrzymać 30 minut dziennie - jest to idealny czas.

A więc zacznij się wspinać i zdrowiej!

Bądź w formie z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: Akshay Kumar fitnessWspinaczka po schodachfitnesshealthifymeMadonna FitnessWeightloss